![Luis von Ahn | Gvatemalska kutijica uspomena](https://www.mladenpostruznik.com/wp-content/uploads/2023/06/ahn1-1024x467.jpg)
Luis von Ahn
Davne 1978. godine, 19. kolovoza, u gradu Guatemala Cityju rodio se malac koji se zove Luis von Ahn. Njegovo neobično i plemenitaško njemačko prezime, njegovo židovsko naslijeđe nisu bile glavne stvari koje su ga odredile. Nije ga odredilo ni što je bio sin samohrane majke i unuk stroge bake. Ono što je odredilo Luisa von Ahna je kad mu je mama kupila Commodore 64. Malac je porastao, počeo se baviti matematikom i kriptografijom i osnovao je dvije važne firme: CAPTCHA-reCAPTCHA i Duolingo. Gvatemalac Luis von Ahn je jedan od genija našeg doba.
Nekad davno, u glazbi za film Živi bili pa vidjeli, Buldožeri su snimili dijalog iz kafića koji tvrdi: “Svi veliki ljudi, kao i sve velike rijeke – dolaze iz provincije”. Von Ahn je doista došao iz računalne provincije, Gvatemale. No, bitno je što on ističe kao važno u svojem odrastanju; činjenicu da je njegova majka ulagala sva svoja skromna sredstva da bi mu omogućila školovanje na najvišem nivou, daleko iznad njihove tadašnje socio-ekonomske razine.
Danas računala mogu bez problema predvidjeti budući život neke osobe. Samo ubacimo taj socio-ekonomski status i školovanje i odmah znamo kako će ta osoba živjeti. Odstupanja su rijetka. Društvena mobilnost gotovo da i ne postoji u današnjim neoliberalnim društvima. I to je baš ljutilo Luisa von Ahna, njegova kasnija ideja Duolinga posvećena je baš tome.
On je želio kreirati jezičnu platformu koja će ljudima omogućiti da za manji novac uče jezike i time porade na svojoj društvenoj mobilnosti. Da se aktiviraju. Da sa znanjem jezika dobiju bolji posao i veće prihode. Luis von Ahn je sve to znao zato jer je u ranom periodu svojega života bio tamo i znao je koliko je teško. On je ljudima želio dati ono što je njegova majka dala njemu.
I ovdje je bitno reći što je to točno motiviralo Luisa da radi na jezicima. Završio je tečaj TEFL (Teaching English as a Foreign Language – Poučavanje engleskog kao stranog jezika) i vidio je kako je to sve nedostupno, često puta nepraktično i teško. Kako sam i ja završio TEFL online, mogu samo reći osnovnu zamjerku: TEFL preferira uranjanje u jezik na način da svome učeniku govorite samo taj strani jezik bez obzira na njegovu razinu znanja. A Luis von Ahn je osmislio, zato se tako i zove, Duolingo gdje pomoću svojega jezika učite strani. To je vrlo veliki no-no u TEFL metodi. I veliki da-da u Duolingo metodi.
![Luis von Ahn | Gvatemalska kutijica uspomena](https://www.mladenpostruznik.com/wp-content/uploads/2023/06/ahn2.jpg)
![Luis von Ahn | Gvatemalska kutijica uspomena](https://www.mladenpostruznik.com/wp-content/uploads/2023/06/ahn3.jpg)
U dobi od 22 godine von Ahn je završio Duke University, matematika, a kasnije je dodao i diplomu iz računarstva. Potom je zajedno sa Venecuelancom Manuelom Blumom, baveći se kriptografijom, osmislio taj CAPTCHA-reCAPTCHA sistem sigurnosti na internetu. Poslije je to prodao kompaniji Google i dobivenim novcem posvetio se Duolingu zajedno sa svojim učenikom, Švicarcem Severinom Hackerom. No, stvar je zahtjevala dodatno financiranje, a Luis se tu odlično snašao pa je tako u Duolingo lovu uložio i Asthon Kutcher.
Najveća ideja Luisa von Ahna do sada je ono što bih preveo kao ljudsko računarstvo. Radi se o kombiniranju ljudskih mentalnih mogućnosti sa mogućnostima računala, gdje svaki element sam za sebe ne može riješiti neki problem. Tu je razvio niz računalnih igara od kojih je najpoznatija ESP game. Da ne davim, dva igrača koji ne mogu komunicirati međusobno, tagaju jednu sliku, pobjeđuje onaj točniji koji nađe prave riječi da sliku opiše, a sve se onda koristi u databazi Google-a za pretraživanje slika.
Duolingo je krenuo 2012. i danas je kompanija vrijedna 6.5 milijarda dolara! No, Luis von Ahn nije bahati milijarder, prvo je osnovao svoju zakladu koja financira obrazovanje primarno žena i djevojaka. Luis von Ahn je vidio koliko je Latinoamerička žena izložena društvenoj nepravdi. I pružio je ruku. A potom, osnovao je Partnerstvo za Srednju Ameriku, organizaciju koja okuplja privatne tvrtke, nevladine organizacije i druge entitete na stvaranju prilika za ljude koji žive u onome što zovemo Sjevernim Trokutom: Gvatemala, El Salvador i Honduras.
![Luis von Ahn | Gvatemalska kutijica uspomena](https://www.mladenpostruznik.com/wp-content/uploads/2023/06/ahn4-768x1024.jpg)
Danas, sa 44 godine, Luis von Ahn je bogat čovjek, filantrop, dobitnik brda nagrada za svoj rad, žitelj SAD-a, profesor na sveučilištu. Ono što Luis von Ahn nije je narcisoid, umišljen i nedodirljiv, poput nekih ljudi koje je IT iznjedrio. On ne nastupa u medijima kako bi sebe promovirao, on promovira ideje. I iako je sada u SAD ostao je ono što je bio: Gvatemalac, Chapin. Velik je sin gvatemale Luis von Ahn!